Světový týden respektu k porodu 2012

16. 04. 2012, Příprava na miminko

Světový týden respektu k porodu 2012

 O porodech a porodnictví se mluví stale častěji. Dlouhá léta jsme slýchali hlavně to, jaké má naše země v této oblasti výborné výsledky a že rozhodně není třeba nic měnit. Právě neochvějnost tohoto tvrzení bere v poslední době za své. Ukazuje se totiž, že mnohé státy, které mají narozdíl od České republiky rozvinutý, pestrý systém péče, dosahují stejných nebo dokonce lepších statistických výsledků.

Světový týden respektu k porodu vznikl proto, aby ukázal celou škálu možností, jak může vypadat zdravá, bezpečná péče v těhotenství a při porodu. Vznikl na obranu normálního, přirozeného procesu, proto, aby předkládal nejnověji dostupné vědecké informace. Je třeba si uvědomit, že bezpečná péče při porodu nemůže být založena na nějakých neměnných zvyklostech a rutině, ale právě jen na vědeckých informacích. Je skvělé, že se máme kde inspirovat, aniž bychom museli cestovat daleko: ve většině evropských zemí mají ženy bohatý výběr péče jak v těhotenství, tak během porodu a po porodu.

 

Kdo to vymyslel?

Na počátku tradice Světového týdne respektu k porodu stál muž. Francouz Bernard Bell, který spolu se svou ženou hledal přívětivé místo, ke by se mohlo narodit jejich první dítě. Dnes mají už tři potomky a Bernard je navíc “otcem – zakladatelem” frakofonní alliance pro respektovaný porod (AFAR) i tradice Světového týdne respektu k porodu.

Česká republika se připojuje už posedmé. V Praze připravuje Hnutí za aktivní mateřství Informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství v Kině Perštýn, kde můžete po celý týden navštěvovat přednášky, filmové projekce, diskuse a zajímavá setkání nebo si jen projít expozici porodního sálu a dělohy a nahlédnout do tematických časopisů a knih u zdravého baru. Součástí festivalu je rovněž poradna porodních asistentek a dul.

Zajímavé programové tipy najdete i v případě, že jste rodiči větších dětí a na další porod se nechystáte. Jedním z letošních hitů je bezesporu přednáška rodinné terapeutky Naomi Aldort, autorky bestseleru Vychováváme děti a rosteme s nimi, kterou v Česku osobitým způsobem propaguje Jaroslav Dušek. I některé další přednášky přinášejí odpovědi na otázky kolem dětí vyššího věku a další témata, například mezilidské vztahy nebo zdraví a přístup k nemocem.

Děti jsou samozřejmě rovněž vítány. Spolu s rodiči si můžou představovat, jaké to asi je u mámy v břiše, a najdou tu i hrací koutek.

 

Homo ecologicus

Stejnojmenná expozice provází akce Světového týdne respektu k porodu každoročně. Představuje produkty použitelné nejen v období mateřství, které jsou šetrné k přírodě i lidem. Návštěvníci tu načerpají informace o biopotravinách, přírodní kosmetice, zdravějším a přírodě přátelštějším přebalování, novinkách v dámské intimní hygieně (už máte menstruační pohárek?!?), užitečné tipy pro naše zdraví i ekologičtější domácnost. Letošní novinkou je téma recyklace, kde se nedozvíte jen o existence kontejnerů na tříděný odpad a sběrných dvorech, ale například  o krásných špercích z pet láhví, recyklované módě, nahlédnete do žížalího kompostéru apod.

 

Školní výpravy za porodem

Všednodenní dopoledne jsou vyhrazena žákům a studujícím základních a středních škol, kteří si sem chodí prakticky doplnit hodiny rodinné a sexuální výchovy. Interaktivní program pro ně zajišťuje Česká asociace dul. A nejsou to žádné suchopárné přednášky – na procházce po expozici si může žactvo vyzkoušet nasazovací těhotenské břicho nebo pohodlnost porodního lůžka..

Akce Světového týdne respektu k porodu jsou určeny nejen nastávajícím rodičům a studujícím. Několik akreditovaných přednášek čeká i na zdravotníky, zejména porodní asistentky a dětské sestry.

 

Žhavé tipy letošního ročníku

Z Velké Británie přijede přednášet profesorka Valerie Flemming. Tato zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) seznámí laickou i odbornou veřejnost s doporučenými postupy WHO pro normální porod.

Největším lákadlem programu STRP jsou bezesporu filmové projekce. Letos na diváky čekají tři dokumentární filmy: Porodní plán režisérek Kateřiny Kačerovské a Gabriely Kontra, Orgasmický porod Debry Pascali Bonaro, a Měsíc v nás Diany Fabiánové. Po filmu nabízíme vždy prostor k diskusi a reakcím, kam jsou zvány i tvůrkyně a protagonisté filmů.

Společným cílem organizátorů a organizátorek Světového týdne respektu k porodu ve všech pořádajících zemích je šíření vědecky podložených informací a zlepšení komunikace mezi matkami, respektive rodiči a zdravotníky.  Letošní ústřední téma je zdánlivě nemedicínské: KOLIK STOJÍ POROD? Ve středu 23. května se koná v pražském Kině Perštýn stejnojmenná diskuse za účasti odborníků různých oblastí, kterou moderuje publicistka Eva Labusová.

 

 K akci se připojuje celá řada dalších organizací po celé republice, v každém regionu tedy zájemkyně a zájemci najdou  nějaké kontaktní místo, přednášku, filmovou projekci nebo diskusní setkání.

Světový týden respektu k porodu 21. – 27. května 2012

Bližší informace o programu, expozici, přednášejících a pořádajících, jakož i seznam připojených organizací najdete na webových stránkách www.respektkporodu.cz.

 

Petra Sovová

(autorka je předsedkyní Hnutí za aktivní mateřství)

Dotazy z poradny

Otázka - co s sebou

Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz jdu na zatezovi test mam si vzit sebou veci ktere mam pripraveny do porodnice dekuji za odpoved

, Krásná Lípa , 29.01.2013
Odpověď

Milá Petro, nevím úplně přesně, na jaký zátěžový test máte namířeno - glukózový? Nebo oxytocinový? Pokud už se blíží Váš termín porodu, klidně si tašku můžete vzít s sebou, ale určitě bude stačit,...

Petra Sovová , 31.01.2013
Otázka - Překlenutí doby mezi RD a MD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to, když mi rodičovská dovolená končí na konci ledna, ale chtěli by jsme druhé miminko. V tuto chvíli ještě nejsem těhotná, což znamená, že by mezi koncem...

, Kladno , 25.05.2012
Odpověď

Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou a tento pracovní poměr stáletrvá, pak jste z titulu zaměstnání v tomto  pracovním poměru účastnanemocenskéhopojištění a tedy splníte pravděpodobně...

Petra Sovová , 26.07.2012
Zobrazit celou poradnu

Firmy z této oblasti

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference