Porodní plán
Možná už jste slyšeli, že přírodní proces, jako je porod, se do detailu naplánovat nedá. To je pravda, představa se může od skutečnosti lišit. Přesto je důležité si svůj porodní plán připravit. Je to vlastně jakýsi soupis přání, jak by měl náš porod ideálně probíhat. Když se žena na svůj porod připraví, zbaví se strachu z neznámého a bude lépe schopna komunikace se zdravotníky. I pro ně je informovaná rodička přínosem a porodní plán dobrým komunikačním nástrojem.
Pomůže vám ujasnit si priority, odhalit a doplnit chybějící vědomosti, během příprav si možná teprve pořádně uvědomíte, že mateřství je tady. Pokud zasvětíte do sestavování porodního plánu i partnera, prožijete nejspíš velmi sbližující rituál, ať už později strávíte porod spolu či nikoliv.
Pro sestavení porodního plánu jsou důležité zejména kvalitní a spolehlivé informace. Můžete je načerpat v knize, na předporodním kursu porodní asistentky, na internetu či v časopisech pro rodiče. Určitě vyzkoušejte více zdrojů.
Prvotním zdrojem by měly být spolehlivé výzkumy a doporučení, jaká předkládá například Světová zdravotnická organizace (WHO). Mezi postupy, které na základě výzkumů doporučuje zdravotníkům jako jednoznačně prospěšné, patří například:
- respektovat ženin výběr doprovázejících osob
- poskytovat jí empatickou podporu
- umožnit ženě během porodu pít
- dostatečně ženu informovat tak, jak to ona vyžaduje
- umožnit jí volnost ve výběru poloh a pohybu během celého porodu
- nabízet šetrné postupy mírnění porodních bolestí, jako např. masáže a relaxační techniky
- během porodu dítě sledovat spíš poslechem než el.monitorem
- podporovat volbu jiné polohy než vleže na zádech
- nespěchat s přerušením pupeční šňůry
- umožnit časný tělesný kontakt mezi matkou a dítětem
- podporovat kojení bez omezení
A považte – jednou z praktik, které WHO jednoznačně doporučuje, je sestavení porodního plánu!
Návštěva porodnice
Je velmi vhodné vybranou porodnici nebo porodnice navštívit už v těhotenství, většinou nabízejí informativní hodiny pro nastávající rodiče. Seznámíte se s prostředím a budete mít možnost probrat svůj porodní plán předem. Můžete položit i následující otázky:
Jaké zákroky a vyšetření obvykle ženám nabízíte?
Jakého procenta císařských řezů porodnice dosahuje? Kolik je naopak porodů normálních, do kterých není nijak zasahováno?
Jaká je statistika nástřihů hráze?
Nabízí nadstandardní pokoj, ve kterém může přespat vedle novopečené matky i její partner?
Kdo většinou ženu porodem provází – lékař, lékařka nebo porodní asistentka? Jak pomáhá ženě snášet porodní bolesti kromě použití léků?
Jak to vidím já?
Na další otázky by si měla těhotná žena odpovědět sama:
Koho si přeji mít u svého porodu jako doprovod?
Co mi obvykle pomáhá dodat energii a radost? Poslech oblíbené hudby? Určitý aromaterapeutický olej? Kousek čokolády? Krátká procházka? Teplá vana?
Jaký je můj postoj k jednotlivým zákrokům, které mi v porodnici mohou být nabízeny?
Jak si představuju seznámení s miminkem?
Pokud žena očekává narození prvního dítěte, k vyjasnění vlastních postojů pomohou i rozhovory s podobně smýšlejícími matkami, které už vlastní porodní zkušenost mají.
Co si naplánovat nelze
Záleží jen na rodící ženě, které nabízené zákroky absolvuje a které nikoliv. Ideální je, pokud má kolem sebe odborníky, kterým důvěřuje a na základě jejichž doporučení se tudíž může zodpovědně rozhodovat. Předpokladem přitom samozřejmě zůstává, že porod probíhá normálně, přirozeně. Zmíněná WHO definuje normální porod a doporučuje, aby do jeho průběhu nebylo nijak zasahováno, je to podle výzkumů bezpečnější. Vzhledem k této definici by měl pro každý zásah do jeho průběhu existovat odborný důvod, je tedy vhodné u každého nabízeného zákroku klást zdravotníkům otázky: Proč bych právě já měla tento zákrok absolvovat, co vás vede k jeho doporučení? Jaké jsou jeho výhody? Jaká rizika? A co se stane, když ho ještě odložíme? A jasně vyjádřit svůj postoj, případně stvrdit své rozhodnutí podpisem tzv. negativního reversu – je to dokument, jímž potvrzujete, že nabízený zákrok odmítáte a jste poučena o jeho přínosech i rizicích. Pokud jste přesvědčena o oprávněnosti odmítnutí, nebojte se vlastní zodpovědnosti. Mnohé vymoženosti moderního porodnictví, jako například přítomnost partnera a dalších doprovázejících osob u porodu, rooming-in (dítě zůstává stále s matkou), svobodná volba porodní polohy aj. se podařilo prosadit právě díky pozitivnímu tlaku žen.
Jednou z věcí, které si matky v České republice oproti praxi mnoha zemí zvolit nemohou, je císařský řez na přání. Je vyhrazen pouze pro nouzovou situaci, kdy není možno porodit normálně. I u dalších nadstandardních medicínských zákroků je třeba indikace ošetřujícího lékaře či lékařky. Náš právní řád umožňuje zdravotní zákroky a vyšetření jen odmítat, nikoliv si je ordinovat. Vzhledem k povaze normálního porodu to ovšem není nijak na škodu, spíš naopak!
Přes doporučení dobře si svůj porod naplánovat je v den D třeba počítat s tím, že možná bude vše jinak. Nezbývá než spolehnout se na přírodu a důvěryhodné zdravotníky a těšit se na miminko. Pozitivní přístup je koneckonců ta nejdůležitější položka dobrého porodního plánu.
Další potřebné informace pro přípravu na porod a vytvoření porodního plánu najdete v on-line brožuře Cesty ke spokojenému porodu, kterou již ve třetím vydání nabízí Hnutí za aktivní mateřství:
http://www.iham.cz/cesty-ke-spokojenemu-porodu-cz/
Přejeme všem harmonickou cestu k porodu i porod samotný. A mnoho sil a radosti v rodičovství!
text: Hnutí za aktivní mateřství
Spolehlivé zdroje dalších podpůrných informací:
www.iham.cz - Práva žen v těhotenství a při porodu a práva rodičů po porodu
Péče v průběhu normálního porodu (WHO)
www.normalniporod.cz - 10 kroků k optimální porodní péči (IMBCI)
www.aperio.cz - Šest zásad zdravotní péče podporující normální porod (Lamaze International)