Porodné 2012

04. 03. 2012, Porod

Porodné 2012 – kdo na něj má vlastně nárok?

Porodné je dávka, která se vyplácí  jednorázově. Jedná se o příspěvek  na náklady související s narozením dítěte. Porodné se vyplácí v jedné splátce. Porodné je vždy vyplaceno nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce ode dne rozhodnutí o přiznání dávky.

Na porodné mají od ledna 2011 nárok jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima. Nárok na porodné nevzniká automaticky všem, platí pouze pro rodiny  s nižšími příjmy.

Porodné 2012 je vypláceno  vždy pouze na první narozené dítě, nikoliv již na další. Samotná dávka porodného se nemění je stejné  jak v r. 2011 – 2012.  Zůstává na částce 13 000 Kč, při dvojčatech (či více narozených dětech) činí 19 500 Kč.

V roce 2012 na porodné dosáhne více rodin než vloni. Zvyšují se hodnoty životního minima, které jsou pro nárok na státní dávku rozhodující.

Matka a otec, kteří žijící ve společné domácnosti dostanou porodné, pokud  jejich měsíční čistý příjem nepřesáhl 18 504 Kč (v předchozím roce to bylo 16 992 Kč).

U matky samoživitelky činí hranice čistého příjmu 11 712 Kč měsíčně, v předchozím roce to bylo 10 752 Kč.

Zda – li žena, která dítě porodila a zemřela, porodné jí nebo jiné blízké osobě nebylo vyplaceno, má na něj nárok otec dítěte. Nárok na porodné má také osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, nahrazující péči rodičů

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference