Porod očima muže laika - úloha muže u porodu

04. 04. 2012, Porodnice

Tento článek je velmi subjektiví pohled jednoho konkrétního muže na porod a úlohu muže u porodu - a podle toho i vypadá :-).

Proč je narození tak důležité?

Narození je jako příjezd do nové země. Je rozdíl, pokud mě přivítají se slavobránou, nebo zbijí a okradou. ideální podmínky pro narození miminka jsou klidná místnost, vyrovnaná budoucí maminka s budoucím tatínkem a usměvavý personál čekajcí na výjimečnost chvíli - narodí se nový život.

Kdo je u porodu kapitán a kdo háček?

Úloha muže u porodu je podobná roli háčka (to je ten vypředu) z pozice kormdelníka (toho vzadu) při pádlování. Je tam v podstatě na nic - a když už tam je, ať nepřekáží a maká.

Na vodě bývá kapitán muž a háček žena, u porodu je kapitán rodící žena a háček muž.

Rodící žena se potřebuje soustředit na sebe, své tělo a miminko, ne se rozptylovat.
jak může muž pomoci - zajistit pro rodící ženu bezpečné prostředí a dostatek péče v okamžiku, kdy ji žena potřebuje.

Základy fyziologie: Porod očima muže - laika

Ženy rodí miliony let. Přírodní národy ani nenapadne, aby si rodička lehla při porodu na záda.

K čemu přirovnat porod?    

Představte si, že máte dostat z roury velký kámen obalený hadrem, který je jen o málo menší, než je průměr dané roury. Logický postup je naklonit rouru tak, ať je gravitace vaším spojencem, nikoliv proti Vám. Při porodu odpovídají této logice rodící polohy s místem, odkud vyleze miminko, dole. Tedy poloha ve stoje, v kleče, v dřepu. Tedy hledali jsme porodnici, která tuto logiku respektuje a nenutí ženy rodit proti gravitaci.

Porod a teorie her

Při klasickém porodu v porodnici se hraje velmi nevyrovnaná hra a ze svojí podstaty poskytuje hráči s informační výhodou (tedy porodnímu personálu) výraznou převahu a tím i prostor pro manipulaci a prosazení vlastních záměrů.

Porod - informační nerovnováha

Porodní personál má nesrovnatelně větší zkušenosti, než prvorodička (zkušenostní a informační nerovnováha).

 

Porod - fyzická nerovnováha

Porodníci (ať již muži, či ženy) bývají v době porodu v daleko lepší fyzické kondici, než rodící žena (nazvěme tento stav fyzickou nerovnováhou).

 

Co s tím může muž - laik přímo u porodu udělat?

Úkolem muže v mém pojetí je pomoci tuto nerovnováhu minimalizovat.

Fyzická nerovnováha – rodící žena nemívá dost sil řešit nepříjemné situace. Proto, pokud jsou s mužem v dobrých vztazích, přítomnost fyzicky zdatného muže na porodním sále tuto nerovnováhu celkem dobře vyvažují, zvláště pokud je na místě ještě dula. To vše za předpokladu, že porodní personál je v pohodě s tím, že je u porodu dula a fyzicky disponovaný manžel a rodící žena je vnímá jako posilu, ne jako překážku.

Informační nerovnováha se dá řešit studiem knih, přípravnými kursy, vypracováním porodního plánu a na místě dulou – tedy rodící pár platí osobě s velkými zkušenostmi z oblasti porodnictví, tedy výrazně sníží nerovnováhu na porodním sále. To vše za předpokladu, že to rodící ženě nevadí. Častou strategií bývá domluvit se s porodníkem, kte kterému má člověk důvěru. Otázka je, zda bude v daný čas k dispozici a člověk neskončí u porodníka, kterého v životě neviděl.

A.P.

Firmy z této oblasti

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference