Početí a těhotenství

09. 12. 2011

Budeme mít miminko

Konečně se početí podařilo! Menstruace nepřišla a těhotenský test ukázal úžasný počet proužků. Podařilo se! Dobrá zpráva je, že životní styl matky v prvním měsíci život plodu příliš neovlivňuje. Jedna z mých kamarádek zjistila, že je těhotná v době, kdy právě absolvovala sérii narozeninových oslav a vánočních večírků. Na miminko to nemá vliv, první měsíc je v bezpečí. To se v dalších měsících mění a nastupuje těhotenství.

Těhotenství trvá asi 40 týdnů od prvního dne posledního menstruačního cyklu do porodu (38 týdnů od oplodnění). Těhotenství začíná početím což je proces oplodnění a končí porodem.

Těhotenství dělíme do tří trimestrů. V prvním trimestru hrozí nejvyšší riziko spontánního potratu. Průběh těhotentsví měsíc po měsíci naleznete zde.

Těhotenství je mimořádné období nejen pro ženu, ale i pro partnera. O těhotenství je dobré být informováni a pro jistotu vědět, jaké nepříjemnosti vás mohou během tohoto období potkat a jak se s nimi vypořádat.

WHO Světová zdravotnická orgranizace ) doporučuje, aby se o ženu a dítě během těhotenství, porodu a po porodu starala v ideálním případě jedna porodní asistentka. O českou ženu se v těhotenství, při porodu a v šestinedělí přes doporučení WHO nestará jedna osoba, ale až 60 různých osob! (http://www.zivica.sk/dieta/archiv2008/doc/prirodzeny porod.pdf)

Co si lze v českých podmínkách představit pod pojmy „odborný dohled, rada a podpora v těhotenství“?

Tyto informace by měl matce měl poskytnout lékař – gynekolog nebo porodní asistentka v těhotenských poradnách. (Péče samostatné porodné asistentky o těhotnou ženu je u nás zatím spíše výjimkou.) Tento zdravotník by měl ženě věnovat čas, vyslechnout, co ji těší a trápí, vysvětlit jí věci související s jejím těhotenstvím, pomoci jí event. při rozhodování ohledně těhotenství, porodu a miminka, měl by respektovat její intimitu a měl by s ní jednat jako s rovnocenným partnerem.

V rámci odborného dohledu může být v poradně těhotné ženě nabídnuto:

- pravidelné měření tělesné váhy

- pravidelné sledování moči

- pravidelné měření tlaku , dva – tři odběry krve

- pravidelné vnější vyšetření – jak bříško roste

- vnitřní vyšetření pochvou

- několik ultrazvuků

- odběry krve na 1.screening genetických vad

- odběry krve na 2. screening genetických vad

- OGTT (orální glukózový toleranční test – pití sladkého čaje)

- odběr plodové vody k určení chromozomů miminka

- CTG (kardiotokografie - „monitor“) k měření srdečních ozev miminka

- poslech srdečních ozev miminka stetoskopem

- vnější vyšetření ke konci těhotenství – uložení miminka, množství plod.vody  

- stěr z pochvy na zjištění výskytu streptokoka (GBS)

- nabídka předporodního kurzu

Návštěvy v těhotenské poradně jsou v ČR nabídkou zdravotního systému. Nenarozené dítě je součástí matčina těla a jen ona sama rozhoduje, jakým vyšetřením a zásahům se podrobí. To, co jedna žena chápe jako odborný dohled a podporu, může pro jinou znamenat již nežádoucí zásah do jejího těhotenství. Každá těhotná žena se může tedy sama rozhodnout, kolik kontroly nad svým těhotenstvím předá lékařům.

V praxi mají někteří lékaři s tímto pojetím problém, mají pocit, že za ženino těhotenství jsou zodpovědni oni a že oni mohou ženě určit, která vyšetření má absolvovat. Záleží však na každé ženě, kolik má ke svému lékaři důvěry a kolik kontroly nad svým těhotenstvím mu chce předat.


<< předchozí krok  další krok >>

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference