Kojenecké masáže

Proč jsem se rozhodla věnovat výuce kojeneckých masáží? 

 

Jsem původním vzděláním zdravotní sestra a zájem o oblast zdravotnictví mám stále, jako matka, babička i lektorka. Jsem už trojnásobnou babičkou a trávit čas s vnoučaty je pro mne radost. A také jsem si uvědomila, jak časový úsek odstupu byť  jen jedné generace  přináší  změny  ve způsobu a náplni života. Začala  jsem i více vzpomínat na dětství svých dětí, na své vlastní  a znovu si kladla otázky,  co je vlastně pro život dítěte důležité.

 

Absolvovala jsem kurz.

Tato metoda se vyučuje pod záštitou  Mezinárodní asociace kojeneckých masáží IAIM.  Týden  jsme se učili techniky masáží na látkových panenkách a v závěru výuky jsme  již samostatně vedli dvě setkání se skutečnými maminkami a jejich kojenci (dobrovolníci), vše samozřejmě pod odborným dozorem naší lektorky.

 

O co vlastně jde a pro koho je to vhodné.

 

Původ tahů se skládá ze čtyř hlavních zdrojů: tahy z Indické tradice, tahy ze Švédské tradice, jógové metody a relaxační techniky. Standardní kurz obsahuje pět setkání s rodičem a dítětem ve věku od 1 do 12 měsíců. Dítě masíruje pouze rodič nebo osoba o dítě trvale pečující.  Za tuto dobu si rodič i dítě osvojí techniku provádění. Nastaví si svůj vlastní rituál, kdy masáž doma provádět. Masáž pozitivně ovlivňuje hlavně dobrý spánek, kolikové problémy, procesy dýchání, trávení, cévní a lymfatický oběh, motoriku, správné střídání zátěže a uvolnění. V tomto období také významně podporuje vytvoření silné vazby mezi rodičem a dítětem. Certifikát mne  opravňuje  k  výuce pro rodiče kojenců ve věku od 1 – 12 měsíců.

U dětí, které mají nějaký handicap,  je tato věková hranice posunuta až na 7 let věku dítěte a způsob výuky je vždy na základě dohody s rodičem.

 

 

Výuka ve skupině nebo v rodině. 

 

Se skupinkou (3 – 5 párů rodič a dítě) rodičů sedím v kruhu na zemi, a tak je vhodné mít pohodlné oblečení a pro miminko podložku. Jinak se takové setkání neliší od běžné asi hodinové návštěvy s malým dítětem.  Setkáních je pět a při každém se učíme nové tahy pro konkrétní část těla. Je pravdou, že i  děti (stejně jako každý z nás) reagují na rozpoložení matky/otce, a tak je mou snahou všem dopřát jistotu, že mohou během výuky dělat vše, co potřebují pro své dítě i pro sebe. Na kurzu je vítáno každé dítě a je přijímáno i se svými potřebami a projevy.

 

Dosavadní zkušenosti.

 

Mé dosavadní zkušenosti jsou velice pozitivní, reference od maminek vypovídají o prospěšnosti času takto stráveného se svým dítětem. Jako příklad mohu uvést alespoň  tři citace z dotazníků: Pozoruji pokroky v motorice a celkově mi přijde, že došlo ke zklidnění mého dítěte, lépe mu rozumím. Mé dítě se rádo masíruje večer a lépe spí. Hurá.

Velice se mi líbilo setkávání ve skupině s přibližně stejně starými dětmi a vnímání, že máme podobná témata, starosti a možnost podělit se o zkušenosti.

 

 

Plány do budoucna

 

Našla jsem po mnoha letech metodu, která mi přijde tak pravdivá, jednoduchá a potřebná, že absolutně nepochybuji o tom, že je správné ji šířit dál. Uvažuji o tom, jak tuto prospěšnou metodu nabídnout co nejširší veřejnosti i specifickým znevýhodněným skupinám, jako jsou azylové domy, dětské domovy, pěstounské rodiny… Jak lépe dát vědět rodičům dětí, které přišly na svět s nějakým handicapem a studie potvrzují prospěšnost masáží. (více na: http://www.iaim.net/)

 

Je pro mne velice důležité vidět, že mám šanci přispět  k tomu, aby rodiče a jejich děti byli v naší společnosti ceněni. Aby uvěřili, že oni jsou tím nejlepším odborníkem a jejich děti tím nejlepším učitelem.

 Autorem textu není redakce Narozeni.cz, je jím provozovatelka webu:

WWW.KOJENECKEMASAZE.CZ

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference