III.trimestr

04. 04. 2012, Příprava na miminko

Těhotenství – 7.měsíc

28. týden – -Plíce jsou vyvinuté, ale miminko ještě dýchat samo nedokáže. Dítě v bříšku vyvádí a kope, občas se na bříšku objeví zvláštní tvar či hrbolek. Dítěti  prostor k dovádění ubývá. Velikost dítěte je asi 25 cm, váží asi 1 kilogram.

29. týden – Začíná závěrečný  třetí trimestr, nyní dítě hlavně přibývat na váze. Zrychluje se vývoj mozku, na jeho povrchu se utváří záhyby a rýhy. Velikost dítěte je asi 26 cm.

30. týden – Nyní může dítě zaujmout polohu hlavičkou dolů, která je nejvhodnější pro porod. Díky tomu se zvyšuje  tlak na pánevní dno, močíte čím dál častěji. Velikost dítěte je asi 27 cm.

31. týden – Začíná se vybarvovat oční duhovka, což ale neznamená, že Vaše dítě bude mít stejnou barvu očí jako při porodu. Pigment v duhovce se dotváří ještě dalších cca 6 měsíců po narození. Miminko již otvírá víčka při bdění a zavírá je při spánku. Dítě prospí  přibližně  90% dne. Velikost dítěte je asi 28 cm.

Je třeba hodně odpočívat! Můžete cítit únavu v nohou i celého těla. Dýcháte za dva, tudíž dušnost při rychlejším pohybu je úplně normální. Může Vám trochu  vyčnívat pupík, ale po porodu se opět vrátí jak byl.

                                            Ultrazvuk 7.měsíc těhotentsví

Těhotenství –  8.měsíc

32. týden – Orgánů pokračují ve svém zrání. Smysly již všechny  naplno pracují. a barva kůže je více narůžovělá díky hromadění podkožního tuku, nehtíky jsou narostlé.  Miminko otáčí hlavičkou ze strany na stranu. Velikost dítěte je asi 29 cm, váží asi 1,5 kilogramu.

33. týden – Dítě má méně prostoru, kopance a kotrmelce už tedy definitivně vystřídalo přetáčení a možné natahování. Pokračuje rychlý růst mozku a tím i velikost hlavičky. Velikost dítěte je asi 30 cm.

34. týden – Pohyby dítěte jsou čím dál  pomalejší. Stále se vyvíjí imunitní systém, který je důležitý pro boj s infekcemi. Ihned po porodu. Pokud by se miminko narodilo  již nyní, pravděpodobně  by se narodilo bez větších komplikací. Velikost dítěte je asi 32 cm.

35. týden – Probíhá zakulacování horních i dolních končetin. Plíce jsou již zralé a tak dýchání předčasně narozeného dítěte v tomto období  by mělo být bez problémů. U dětí, které jsou v tomto období v poloze koncem pánevním (zadečkem dolů), může lékař podpořit dítě v otáčení speciálními zevními hmaty. Velikost dítěte  je asi 33 cm.

36. týden – Vzhledem k stísněnému prostoru se miminko v bříšku méně hýbe, o to víc jsou však jeho pohyby silnější, až to někdy zabolí či se leknete.  Pod kůží můžete vidět obrysy lokte nebo paty. Velikost dítěte je asi 34 cm, váží asi 2,5 kilogramu.

V tomto období jste více unavená a chce se Vám více spát. Prsa jsou větší a těžší, zvětšují se i bradavky. Cítíte tlak v pánevní oblasti, který je způsoben přesunem dítěte dolů. Objem krve se Vám od počátku těhotenství zvýšil cca o 50%, nyní už zůstane stejný.

Těhotenství –  9.měsíc

37. týden – Ze strany lékařů je nyní dítě  považováno  za zcela donošené a pokud by začal porod nebrání se lékaři dítě porodit. Dítě je chráněno vyvinutým imunitním systémem a obranyschopnost také podpoří mateřské mléko. Velikost dítěte je asi 35 cm.

38. týden – Dítě je zcela připravené k porodu. Ve střevech se nahromadila první stolice, jedná se o zelenočernou lepkavou látku. Placenta  začíná stárnout a je již méně výkonná pro přenos živin. Velikost dítěte je asi 35 cm.

39. týden – V tomto období již nemusíte cítit všechny pohyby dítě, které má značně stísněný prostor. Jemné ochlupení na těle dítěte mizí a dítě ho i s dalšími výměšky spolyká a stane se součástí již zmíněné smolky. Velikost dítět je asi 36 cm.

40. týden – Dítě je zcela připravené k porodu a může se kdykoliv narodit. Poté co miminko začne po porodu samo dýchat, přestane pracovat pupečník. Od toho okamžiku pak začne být krev odváděna k okysličení do plic. Velikost dítěte je asi 37 cm a váží kolem 3 kilogramů.

Termín porodu se blíží a jste čím dál více nervoznější kdy už se s miminkem uvidíte. Na váze už moc nepřibíráte. Děloha Vás tlačí na žebra. Od 37. týdne již můžete pociťovat slabé kontrakce (tzv. poslíčky), kdy Vám na chvíli ztvrdne břicho. Se spaním je to těžké, nespíte moc  dobře, hledáte polohu jak nejlépe ležet,  spíte méně a o to víc jste unavená. Vydržte! Dlouho očekávaný den se blíží a Vy se nemůžete dočkat setkání s miminkem.

Dotazy z poradny

Otázka - co s sebou

Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz jdu na zatezovi test mam si vzit sebou veci ktere mam pripraveny do porodnice dekuji za odpoved

, Krásná Lípa , 29.01.2013
Odpověď

Milá Petro, nevím úplně přesně, na jaký zátěžový test máte namířeno - glukózový? Nebo oxytocinový? Pokud už se blíží Váš termín porodu, klidně si tašku můžete vzít s sebou, ale určitě bude stačit,...

Petra Sovová , 31.01.2013
Otázka - Překlenutí doby mezi RD a MD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to, když mi rodičovská dovolená končí na konci ledna, ale chtěli by jsme druhé miminko. V tuto chvíli ještě nejsem těhotná, což znamená, že by mezi koncem...

, Kladno , 25.05.2012
Odpověď

Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou a tento pracovní poměr stáletrvá, pak jste z titulu zaměstnání v tomto  pracovním poměru účastnanemocenskéhopojištění a tedy splníte pravděpodobně...

Petra Sovová , 26.07.2012
Zobrazit celou poradnu

Firmy z této oblasti

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference