II.trimestr

04. 04. 2012, Příprava na miminko

Těhotenství – 4.měsíc

14. týden – Začínáte druhý  trimestr. Růst dítě je rychlejší a začíná nacvičovat dýchací pohyby, i když dýchat zatím nepotřebuje. Kyslík je dodáván do krve placentou. Dítě může otáčet hlavičkou a natahovat prsty na rukou a nohou. Velikost dítěte je asi 85 mm.

15. týden – Na tenké kůži se objevuje jemné ochlupení, které pomáhá regulovat teplotu, objevuje se i obočí a začínají růst vlásky. Sluchové ústrojí je ve vývinu. Velikost dítěte je asi 110 mm.

16. týden –Již lze určit pohlaví dítěte. Kostra tvořená chrupavkou už začíná kostnatět, klouby jsou již pohyblivé a díky nervovému systému jsou pohyby koordinovanější. Dítě tak může zkoušet svoje první kotrmelce. Zatím pohyby ještě necítíte, ale nebojte - už brzy se dočkáte! Velikost dítěte je asi 10 cm, váží asi 80 gramů.

17. týden – Děťátko roste velmi rychle, tuk se ukládá pod kůží a tím dodává tělíčku energii a udržuje tělesnou teplotu. Dítě může slyšet zvuky nejen Vašeho těla, ale i z vnějšího prostředí. Probíhá trénink dýchání, při kterém plíce vydechují amniotickou tekutinu, ve které dítě plave a dovádí. Velikost dítěte je asi 11 cm.

Mění se  chutě, ale né každé těhotné mamince, tento stav je individuální.

                                Ultrazvuk 4.měsíc těhotenství

Těhotenství – 5.měsíc

18. týden –Na bříšcích prstů se objevují unikátní obrazce, díky kterým bude v životě možné získat otisky prstů. Pokračuje vývoj plic, který je důležité ihned po porodu. Dítě je v tomto období těhotenství velmi aktivní a vy můžete cítit první pohyby.Na pohyby dítěte se těší každá maminka a určitě na ně nezapomenete! Velikost dítěte je asi 13 cm.

19. týden – Žlázy v kůži vylučují tzv. mázek, bílá mastná látka, která chrání kůži v plodové vodě. V trávicím ústrojí se začínají tvořit žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávat amniotickou tekutinu, kterou dítě polyká. Velikost dítě  je asi 14 cm.

20. týden – První polovina těhotenství je zdárně za Vámi! V této fázy je v důležitá vývoj smyslů (chuti, čichu, sluchu a hmatu), utvářejí se spojení potřebná k rozvoji myšlení. Dítě už poznává Váš hlas, povídejte si s ním, třeba Vás odmění veselým kopancem. Velikost dítěte je asi 15 cm, váží asi 250 gramů.

21. týden – Na jazyku vznikají chuťové pohárky. Trávicí systém je vyvinutý a vstřebává spolykanou amniotickou tekutinu. O filtraci odpadních látek v krvi se starají ledviny, které tvoří moč. Velikost dítěte je asi 16 cm.

22. týden – Holčičky mají v této době ve vaječnících kolem 2 milionů vajíček, při narození bude jejich počet zhruba poloviční. U chlapečků začínají sestupovat varlata do šourku a tvoří se primitivní sperma. Na prstech jsou již znatelné nehty. Velikost dítěte je asi 18 cm.

Vypadávání vlasů ustává ( pokud jste tedy tímto jevem trpěla ) Na obličeji se mohou objevit tmavé skvrny (tzv. chloazmata). Můžete mít pocit, že dýcháte rychleji než dříve. Zvýšená hladina estrogenu způsobuje častější sexuální vzrušení, citlivější bradavky způsobují lepší dosahování orgasmu. Užívejte dokud můžete!

                                Ultrazvuk 5.měsíc těhotenství

Těhotenství – 6.měsíc      

23. týden – Nepoměr mezi hlavičkou dítěte a zbytkem těla se zmenšuje. Sluch se zdokonaluje, dítě již umí rozeznat různé zvuky z vnějšího prostředí, například tatínka. I ten by měl k miminku v této době mluvit, může to být užitečné pro jeho nervový rozvoj. Velikost dítěte je asi 20 cm.

24. týden – Začínají se tvořit bílé krvinky, které jsou životně důležité při boji s infekcí. I díky nim se od nyní zvyšuje šance dítě na přežití v případě předčasného narození, teď  by byla kolem 20%. Pokračuje vývoj dýchacích cest a zrání plicních sklípků, které budou zajišťovat výměnu kyslíku. Velikost dítěte je asi 21 cm, váží asi 500 gramů.

25. týden – V dásních vznikají základy trvalých zubů, které se začnou prořezávat až vypadáváním mléčných zubů. Pupeční šňůra je nyní silná, uvnitř je jedna žíla a dvě tepny obaleny rosolem, který má zabránit jejich zauzlení. Velikost dítěte je asi 22 cm.

26. týden – Dítě nyní může reagovat na dotek, například na hlazení bříška. Dokončuje se zrání plic, které však ještě porostou. Zpevňuje se páteř. Velikost dítěte je asi 23 cm.

27. týden – Dítě se hezky zakulacuje díky již zmíněnému podkožnímu tuku. Chuťové pohárky na jazyku jsou již funkční. Oblíbenou činností miminka v této době je například cucání prstu, tím si trénuje sací reflex potřebný v budoucnu při kojení. Zcela vytvořené jsou oči, dítě otevírá víčka a díky tomu je schopné reagovat na změny světla. Zkuste třeba posvítit baterkou na bříško. Velikost dítěte je asi 24 cm.

                               Ultrazvuk 6.měsíc těhotenství

Hormony ve Vašem těle se uklidnily, jste tedy uvolněnější a nedochází u Vás tolik ke změnám nálad. Dochází k hromadění tuku na prsou a bocích, Vaše velikost oblečení už Vám asi moc nepadne. Jestliže jste náchylná k tvorbě strií, pravděpodobně v tomto období se objeví, nejčastěji na prsou a břichu.

Dotazy z poradny

Otázka - co s sebou

Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz jdu na zatezovi test mam si vzit sebou veci ktere mam pripraveny do porodnice dekuji za odpoved

, Krásná Lípa , 29.01.2013
Odpověď

Milá Petro, nevím úplně přesně, na jaký zátěžový test máte namířeno - glukózový? Nebo oxytocinový? Pokud už se blíží Váš termín porodu, klidně si tašku můžete vzít s sebou, ale určitě bude stačit,...

Petra Sovová , 31.01.2013
Otázka - Překlenutí doby mezi RD a MD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to, když mi rodičovská dovolená končí na konci ledna, ale chtěli by jsme druhé miminko. V tuto chvíli ještě nejsem těhotná, což znamená, že by mezi koncem...

, Kladno , 25.05.2012
Odpověď

Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou a tento pracovní poměr stáletrvá, pak jste z titulu zaměstnání v tomto  pracovním poměru účastnanemocenskéhopojištění a tedy splníte pravděpodobně...

Petra Sovová , 26.07.2012
Zobrazit celou poradnu

Firmy z této oblasti

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference