I.trimestr

04. 04. 2012, Příprava na miminko

Těhotenství – 1.měsíc

1-4.týden nový život vznikne splynutím vajíčka a spermie, tím se vytvoří buňka, která se do 20 hodin po oplození rozdělí na dvě, dělení pokračuje a shluk buněk putuje do dělohy, kde se bude vyvíjet. Z oplozeného vajíčka se dělením stane koule o velikosti špendlíkové hlavičky, která se přemění na kouli naplněnou tekutinou. Z jejího povrchu vznikne později placenta a z vnitřních buněk se vyvine embryo. Asi 9 dní po oplození je blastocysta uhnízděna v děložní stěně kde se dále dělí a roste. V této chvíli mluvíme o embryu a jeho velikost na konci prvního měsíce není větší než 1mm.

Na Vašem těle není samozřejmě nic  znát, veškeré změny  teprve přijdou. Některé maminky dokonce  tvrdí, že již několik dní po početí cítí, že jsou těhotné. Těhotenský test Vám potvrdí skvělou zprávu – jste těhotná a budete maminkou!

Pokud ještě neužíváte kyselinu listovou, začněte co nejdříve s jejím užíváním.

                                                     Ultrazvuk 4.týden těhotenství

Těhotenství – 2. měsíc

5. týden - Začíná se vytvářet nervový systém spolu s mozkem a míchou, základy očí a uší, stejně tak trávicí trubice, ledviny a kostra. Výživu dítěte zajišťuje placenta. Velikost dítěte je asi 1,5mm.

6. týden – Dítě má již vlastní krevní oběh a srdíčko, které je sice velké jako smítko, ale už tluče! Hlavička se začíná tvarovat. Velikost dítěte je asi 3 mm.

7. týden – Zárodek plodu  se již trošičku podobá člověku. Jdou vidět rty, základy ručiček a nožiček. Srdíčko je rozdělené na pravou a levou komoru a bije asi 2krát rychleji než Vaše srdce. Velikost dítěte je asi 5 mm.

8. týden – Obličej se postupně rýsuje, lze rozpoznat i nos. Ve stěně dělohy vznikl úponový stvol, který zajišťuje dodávku živin embryu. Kostra je tvořena chrupavkou a začínají se tvořit klouby. Děťátko se již může pohybovat, ale pohyby děťátka ucítíte až kolem 20. týdne. Velikost dítěte je asi 15 mm.

9. týden – Zárodek už je velmi podobný člověku. Velmi rychle teď rostou ruce a nohy a jsou již dokončeny prsty. Oči jsou skovaná pod víčky. Vyvíjí se základ bránice (hlavní dýchací sval) a pupečník, který zajišťuje látkovou výměnu mezi dítětem a matkou. Velikost dětátka je asi 25 mm.

První příznaky těhotenství: vynechání menstruace, nevolnost, únava, změny nálady, chuti a čichu.

                                            Ultrazvuk 2.měsíc těhotenství

Těhotenství – 3.měsíc

10. týden – Mluvíme již o plodu. Nervový systém dítěte už na základě vyvinutého mozku reaguje. Vyvinuto je i srdíčko. Jsou krásně vidět oči a nos a v dásních vznikají základy pro zuby. V tomto období začíná vývoj pohlavních orgánů. I když by jste  již rádi věděli, jakého pohlaví je Vaše dětátko , na stanovení pohlaví je opravdu příliš brzy. Velikost dítěte je asi 35 mm.

11. týden – Hlavička tvoří téměř polovinu délky těla. Začínají pracovat ledviny, játra a trávicí ústrojí. Pupeční šňůrou proudí krev do placenty. V této chvíli výrazně klesá riziko vzniku vývojových vad. Velikost dítěte je asi 50 mm.

12. týden – Dítě je již zcela vytvořeno, vývoj orgánů nadále pokračuje - rostou nehty i ochlupení. Děťátko již může hýbat ručičkama a nožičkama. Velikost dítěte je asi 60 mm.

13. týden – Poznáme již rysy pohlavních orgánů. I když ještě nejsou dotvořeny uši, v tomto období dítě vnímá zvuky, Váš hlas, můžete mu i zpívat. Velikost dítěte je asi 70 mm.

Hormonální změny způsobují drobné skvrny na kůži. Pocitujete častější nucení k močení. Na prsou se objevují krevní cévy a kolem bradavek malé hrbolky.

                                           Ultrazvuk 3.měsíc těhotenství

Dotazy z poradny

Otázka - co s sebou

Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz jdu na zatezovi test mam si vzit sebou veci ktere mam pripraveny do porodnice dekuji za odpoved

, Krásná Lípa , 29.01.2013
Odpověď

Milá Petro, nevím úplně přesně, na jaký zátěžový test máte namířeno - glukózový? Nebo oxytocinový? Pokud už se blíží Váš termín porodu, klidně si tašku můžete vzít s sebou, ale určitě bude stačit,...

Petra Sovová , 31.01.2013
Otázka - Překlenutí doby mezi RD a MD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to, když mi rodičovská dovolená končí na konci ledna, ale chtěli by jsme druhé miminko. V tuto chvíli ještě nejsem těhotná, což znamená, že by mezi koncem...

, Kladno , 25.05.2012
Odpověď

Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou a tento pracovní poměr stáletrvá, pak jste z titulu zaměstnání v tomto  pracovním poměru účastnanemocenskéhopojištění a tedy splníte pravděpodobně...

Petra Sovová , 26.07.2012
Zobrazit celou poradnu

Firmy z této oblasti

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference