Chceme miminko

09. 12. 2011

Stačí otěhotnět, ale někdy je to problém !

Chceme miminko. Vztah je tak daleko a rádi bychom miminko. Znamená to vysadit antikoncepci, možná nechat organismus od antikoncepce "vyčistit". Často se těsně po vysazení antikoncepce narodí dvojčata a to ne každý chce. Někdo začne vypočítávat plodné a neplodné dny, sledovat bazální teplotu a nakoupí ovulační a těhotenské testy.

Těhotenství není samozřejmnost

Po prvním měsíci snažení o početí, žena dostane menstruaci, většinou mávne rukou a řekne si, nepodařilo se nyní, podaří se příště. Po druhém měsíci snažení již přichází nejistota. A jak měsíce přibývají, nejistota se zvětšuje a příchází pochybnost ženy: Budu vůbec někdy matkou?

Statistiky dokazují, že i úplně zdravá žena do 25 let (šance na otěhotnění relativně největší) má po dobu  jednoho měsíce  při pravidelné frekvenci pohlavních styků se zdravým mužem (2–3krát týdně) šanci otěhotnět přibližně 20 až 25 %.To znamená, že i na plánované dítě se čeká v průměru 4–5 měsíců.

Zvyšujícím se věkem ženy se "čekací" doba prodlužuje. Ženy ve věku kolem 30 let mají přibližně 15% šanci otěhotnět (v průměru 6–7 menstruačních cyklů) při pravidelném styku 2–3krát týdně!Po uplynutí věku 35 let se pravděpodobnost otěhotnění snižuje daleko více a po 40. roce věku ženy se snižuje pod 5 %  na jeden menstruační cyklus.

Žena může otěhotnět pouze v určitých, cyklicky se opakujících obdobích své pohlavní dospělosti.Toto období je doba mezi dvěma menstruacemi a dělí se na plodné a neplodné dny.

Plodné dny -  je krátká období mezi dvěma menstruacemi, kdy může žena otěhotnět. Obvykle 13. až 14. dnem od prvního dne předcházející menstruace se zrající vajíčko uvolňuje z va­ječníku. 

Tato fáze se nazývá ovulace. Životnost vajíčka je velmi krátká. K jeho oplození musí dojít nejpozději do 17 hodin po ovulaci. Spermie má schopnost proniknout do vajíčka zhruba 48 hodin po souloži. Vajíčko bývá oplodněno pouze jednou spermií.

Plodné dny představují období, kdy je největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka a otěhotnění.

Nic ale není tak jednoduché a  může nastat situace, že se vajíčko z vaječníku neuvolní. Toto období pak označujeme - jako anovulační cyklus. Pokud chybí ovulace, oplození není možné.

Anovulační cykly bývají:

u dívek v pubertě, po porodech, potratech, na sklonku plodného období

- při vysilujících onemocněních či hormonálních poruchách, ve stresu

Některé ženy mají anovulační cykly častěji, některé dokonce trvale, a jsou proto neplodné. Zjistit, zda proběhla ovulace a zda je menstruační cyklus ženy ovulační, lze poměrně jednoduchou metodou - měřením bazální teploty.

O nás

Internetové stránky narozeni.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když se narodí dítě.

více

Vyhledávání

Kalkulačky

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
banner
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.narozeni.cz pište na info@narozeni.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference